«Кайдашева сім’я» – яскрава каденція театрального сезону

Автор:   ‡   Дата: 9 червня 2010   ‡   Рубрика: Новини, Огляди та Інтерв’ю, Популярні огляди, Репертуар   ‡  

3, 4 червня на сцені Київського академічного обласного музично-драматичного театру ім. П.К.Саксаганського відбулися перші прем’єрні покази вистави «Кайдашева сім’я». Охочих подивитися її виявилося набагато більше, ніж може вмістити зал театру (у ньому лише 234 місця). Квитки розкупилися задовго до дати вистави. Треба зазначити, що і на 20 червня квитків вже немає. У чому ж причина такого інтересу до цієї вистави. Так видається, що вона не одна. По-перше, повість І.Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я» улюблений твір багатьох поколінь. І розхожі судження про те, що українська класика не актуальна і зараз мало кого цікавить, ще раз було спростовано. Другою причиною, думається, є те, що рейтинг нашого театру та і театрального мистецтва взагалі в останній час небувало виріс. Про це говорить те, що на усі останні прем’єри цього театрального сезону – а це, нагадаємо, вистави «Третє слово» і «Занадто одружений таксист» – квитки потрібно було замовляти попередньо.

І «Кайдашева сім’я» не стала виключенням. Можливо, певну роль зіграло ім’я режисера- постановника В’ячеслава Стасенка, відомого нашому глядачу виставами «Пізанська вежа» і «Третє слово», які з успіхом ідуть у театрі. Шанувальники театру добре знають, що постановки цього режисера вирізняються особливою глибиною і енергетикою. Він уміє вразити. І цього разу В.Стасенко не розчарував глядачів.
Народне шоу «Кайдашева сім’я» – це яскраве видовище. Так, саме видовище, а навіть краще сказати дійство. Тому що «шоу» у багатьох асоціюється з чимось поверхневим, що вражає зовнішніми ефектами. Це мало в’яжеться з тим, що глядач зміг побачити цими днями на сцені театру Саксаганського. Так, яскраво, колоритно, і  зовнішніх ефектів вистачає. Але за цим усім стоїть така глибина, така глобальна проблема людської духовної кризи, що, скажемо відверто, «шоу» відходить на другий план. Хоча треба відзначити – є на що подивитися, що послухати. У виставі багато музичних і хореографічних номерів, які плавно вплітаються в канву дії, допомагаючи розкрити образи і головну ідею. До слова, весь музичний матеріал у виставі виконується наживо. Більш того, музиканти не просто супроводжують, а є безпосередніми учасниками подій. Уважного глядача не могли не здивувати старовинні народні інструменти, на яких грають музики, що додає особливого колориту виставі. І поряд з такою здавалося б народністю, у музиці і хореографії явно прослуховуються і проглядаються сучасні ритми – рок, хіп-хоп, джаз. Але це зовсім не виключає прекрасних зразків української обрядової музики, яка звучить у сценах  свята Купали, весілля, поховання і вінцем усього є пісня «Роде наш красний».

КАЙДАШЕВА СІМ’Я.. Театр Саксаганського

Та все ж таки найголовнішою у виставі є людська драма в окремо взятій сім’ї Кайдашів, яка є характерною для великої кількості сімей, і, в принципі, суспільства взагалі. Не бажання порозумітися один з одним, бути толерантними, людяними призводить до руйнації людських стосунків, руйнації світу, одним із «китів», на якому він тримається, є моральність. Ця головна ідея, закладена І.Нечуєм-Левицьким, блискуче була втілена чудовим ансамблем акторів, зайнятих у виставі. Роль Кайдашихи грає Заслужена артистка України Лідія Дяченко, чия гра визвала шквал оплесків глядачів. Першою «віковою» роллю для актора Віктора Надем’янова стала роль Кайдаша, з якою він справився з успіхом. Також цю роль грає Заслужений артист України Іван Калініченко, якого ми зможемо побачити у наступних виставах. Заслуговують особливої уваги образи Мотрі і Карпа, яких виконують Олена Тетерук і Сергій Скляренко. Молоді актори Олександр Коломієць та Ірина Бондар створили прекрасний ліричний дует Лавріна і Мелашки. Не обійшлося і без бабів Параски і Палажки, яких у виставі грають Надія Моцна, Ніна Кравчук, Світлана Лановенко. Довбушів, батьків Мотрі  грають заслужені артисти України Людмила Мерва і Анатолій Бевз. Важко пізнати, тому що весь час у тумані на сцені Заслужений артист України Володимир Рєпін, який грає привид Херсонського чумака, який заводить на «той світ» Кайдаша. Режисером, він же і автор інсценізації повісті, введено образ Духовного провідника, який виконує Роман Вдовика. А загалом у виставі зайнята майже уся трупа театру, до якої ввійшли і актори драми, і артисти вокалісти, артисти балету, і артисти оркестру. Цією виставою театр у повній мірі довів, що він дійсно музично-драматичний. Отже народне шоу «Кайдашева сім’я» стало блискучою каденцією 76-го театрального сезону, який цього року закривається 20 червня, і теж таки цією ж виставою. А можливо, і відкриватися буде теж нею. Отож, кому не вдалося подивитися «Кайдашеву сім’ю» цього сезону, очікуйте на відкриття 77-го сезону, яке відбудеться на початку серпня. Літо промайне швидко, і зустріч буде хвилюючою і бажаною. До зустрічі!

Людмила Читака,

зав. літературною частиною

театру ім. П.К.СаксаганськогоЗалишити відгук